Producenci
Systemy inteligentnego domu – czym są i jakie dają korzyści?
Systemy inteligentnego domu – czym są i jakie dają korzyści?
Pojęcie "inteligentny dom" zna chyba już każdy, w ostatnich czasach takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Jednak co ono dokładnie oznacza, jak działa taki inteligentny dom? I czy zastosowanie tego rozwiązania niesie ze sobą jakiekolwiek korzyści? Na powyższe pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
 
 
Dom inteligentny – czyli jaki?
 
 
Systemy inteligentnego domu to nic innego jak zbiór urządzeń (mogą różnić się w zależności od domu oraz potrzeb ich mieszkańców) połączonych w jedną sieć. Domownik łączący się z tym systemem może więc na przykład regulować poziom opuszczenia rolet wewnętrznych czy zdalnie otwierać oraz zamykać roletę zewnętrzną. Co więcej, użytkownik w momencie korzystania z systemu nie musi nawet przebywać w domu.
 
Warto również wspomnieć, że systemy inteligentnego domu podzielić można na:
 
  • bezprzewodowe – kontrolowane za pomocą WI-FI, Bluetooth,
 
  • przewodowe – bazujące na kablach przewodowych RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS.
 
 
System bezprzewodowy czy przewodowy – który wybrać?
 
 
Decyzja o wyborze konkretnej instalacji będzie w tym wypadku zależała w głównej mierze od miejsca, w którym chcemy do wdrożyć.
 
 
W budynkach i mieszkaniach już zamieszkałych najlepiej sprawdzi się instalacja bezprzewodowa. Do jej instalacji nie potrzebna jest ingerencja w ściany budynku i ciągnięcie sporej ilości kabli. Nie znaczy to oczywiście, że takiego rodzaju systemu nie można zainstalować w budynku deweloperskim – sprawdzi się on tak naprawdę wszędzie. Ponadto, bezprzewodowy system można zabrać ze sobą w przypadku ewentualnej przeprowadzki.
 
 
Systemy przewodowe z kolei sprawdzą się w nowo budowanych obiektach, gdzie bez problemu można je rozprowadzić, a następnie ukryć pod tynkiem. Mają jednak one jedną zasadniczą wadę – ograniczają możliwość modyfikacji. Już samo przemeblowanie czy zwiększenie ilości mebli może być niezwykle problematyczne.
 
 
Centralki, czyli podstawa systemu
 
 
Centralki do inteligentnego domu są niezbędnym elementem. Dlaczego? To właśnie dzięki nim wszystkie komponenty można połączyć w jedną sieć. Zazwyczaj takie centralki podłącza się do routera WI-FI co sprawia, że mieszkańcy mogą obsługiwać system za pomocą laptopa czy smartfona z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do Internetu. Jeśli chodzi o ich wygląd, są to małe skrzyneczki różniące się między sobą funkcjonalnością oraz podzespołami.
 
 
Dlaczego warto zdecydować się na taki system?
 
 
Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć konkretnymi przykładami. Wyobraź sobie, że wstając rano i wchodząc do salonu Twoje rolety same się podnoszą, a radio zaczyna grać. Brzmi zachęcająco, prawda? Co więcej, można nawet zaprogramować system w taki sposób, że rolety w sypialni zaczną podnosić się dokładnie o tej samej porze, kiedy dzwoni budzik. Świetne rozwiązanie dla osób mających trudności w porannym wstawaniu.
 
 
Warto także wspomnieć, że takie systemy zapewniają bezpieczeństwo w przypadku naszej nieobecności przez długi czas. Wystarczy choć raz w ciągu dnia aktywować podniesienie oraz opuszczenie rolet – dzięki temu sprawiamy wrażenie, że cały czas ktoś przebywa w domu. Takie działania skutecznie odstraszą potencjalnych włamywaczy.
 
 
Jak widać, systemy inteligentnego domu mają wiele zalet. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz oczywiście do składania zamówień za pośrednictwem strony internetowej bądź sklepu na Facebook-u. W przypadku jakichkolwiek pytań chętnie służymy pomocą – pomożemy rozwiązać każdą wątpliwość oraz doradzimy w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl